İndesign

Indesign’de resmi şeklin içine almak

Indesign’de resmi şeklin içine almak

 Indesign’de Resimlerimiz çokgen, veya yuvarlak içine almamız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Resmimizin şekil halinde daha güzel durabileceğini düşüncesinden yola çıkarak bu makalemizi yazıyoruz.


Indesign’de resmi şeklin içine almak Avantaj Sağlar mı?

Indesign yazı üzerinde bize bir çok avantaj sağlıyor. Sayfa düzenlemesi oldukça gelişmiştir. Ancak bunun yanında resim şekil ve efektler konusunda bunu söyleyemiyoruz. Bu doğrultuda yapacağımız işlemleri başka programlarda yapıp Indesigne aktarıyoruz. Ancak resmi bir şeklin için almayı Indesign’de yapacağız. Hadi gelin Indesign’de resmimizi şeklin içine alalım.

Indesign’de resmi şeklin içine almak Avantaj Nasıl Yapılır ?

1- Indesign yeni bir çalışma doyası açıyoruz.(Kısayol Ctrl+N) Ellimizde üzerinde çalıştığımız bir dosyamız varsa onun üzerinden devam edebiliriz. Indesign arayüzünde sağ kısımında kalan araç kutusunda (Tool Bar) Ellipse Frame Tool ve Poligon Frame Tool yardımı ile yuvarlak ve çokgen çiziyoruz. Boyutları istediğiniz üzere ayarlayabilirsiniz.

Indesign'de resmi şeklin içine almak

2- Indesign’de resmi şeklin içine atmak için iki tane yol var. Bu iki yolu da göreceğiz. Birinci yolumuz resmimizi masa üstünden sürükleyerek şeklimizin üzerine bırakıyoruz. Bıraktığımız da resmimiz şekil içine girecektir. Burada bazı ayarları yapmamız gerekecektir. Indesing arayüzün üst kısımında kalan Fit Seçenekleri var. Aşağıdaki resimde gösteriyorum. Fit seçeneklerinde auto fit seçeneğini seçiyoruz. Indesing kendisi direk boyutu orantılıyor. Burada resmimizin boyutunu ve görüneceği yeri ayarlamak içinde ındesign arayüzün sağ kısımında kalan araç kutusunda (tool bar) Direct Slection Tool yardımı ile de manuel olarak ayarlayabiliriz.

Indesign'de resmi şeklin içine almak

3- Indesing’de çokgeni ve yuvarlak şekillerimizi çizdik. Şimdi resmimizi şeklimizin içine koyacağız. Burada iki yol var demiştik. Yukarıda birinci yollu anlattık. Yukarıda anlatığım kısayol, Şimdi anlatacağım ise Birinci yola göre daha uzun. Şeklimiz seçili iken Indesign arayüzün üst kısmında bulunan File > Place tıklıyoruz. Açılan pencereden resmimiz seçiyoruz. Ardından resmimiz seçtiğimiz şekilin içine girmiş bulunmaktadır. Yukarıda yaptığımız resmin boyutu ile ilgili konular burada da geçerlidir.

Indesign'de resmi şeklin içine almak

Indesign işimizi hallettik oluşturtuğumuz çerçeveli resimlerimizin etrafına yazılarımızı aktara biliriz. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu