İndesign

Indesign’de Karakter Stili Oluşturma ve Kullanmak

Indesign’de Karakter Stili Oluşturma ve Kullanmak

Indesign Yazı işlerimizi kolayca halledebileceğimiz bir programdır. Yazı karakterlerimizi içinde bulundurduğu kısayol sayesinde uzun uğraş vermeden. Hızlı bir şekilde halledeceğiz. Indesign bu konu çok iyidir. 


Indesign’de Karakter Stili Ne kolaylıklar sağlar ?

Indesign karakter stili için bize kolaylık olsun diye bir pencereden bütün yazılarımızın karakterlerini hızlı ve kolayca düzenleyebilmesi sağlıyor. Bu sayede Çoklu sayfalarda kaybolup gitmiyoruz. Indesign içersinde bu karekter stili penceresini buyrun birlikte inceliyelim. Ve neler yapabiliriz. Hadi bakalım.

Indesign’de Karakter Stili Nasıl Kullanılır ?

1- Indesign’de  yeni bir çalışma doyası açıyoruz.(Kısayol Ctrl+N) Üzerinde çalıştığımız bir dosyamız var ise onuda açabiliriz. Indesign Arayüzün sağ kısmında kalan Araç kutusunda (Tool Bar) Tyepe tool yardımı ile belirli bir alan oluşturuyoruz. Yazımızı bu alanının içine yazıyoruz.

Indesign'de Karakter Stili Oluşturma ve Kullanmak

2- Indesign Arayüzün üst kısımında kalan Type> Character Style ( Kısayol Shift + F11) Daha sonra açılan pencereden  yeni bir Karakter sitili Oluşturuyoruz. Bunu yapma sebebimiz ileride karakterli kısayol yoldan toplu bir şekilde değiştire bilmek. Bu sayede Sadece karakter stili penceresinden yazılarımızın karakterlerini kolaylıkla değiştire biliriz.

Indesign'de Karakter Stili Oluşturma ve Kullanmak

3- Indesign Karakter sitili penceresinden yeni bir karakter oluşturduk. Bunun üzerine çift tıklar isek. Karşımıza bir menü açılacaktır. Burada yapmamız gerekenler General Kısmından yazı stilimizi yeniden adlandıra biliriz. character color’dan karakterimizin rengini ayarlayabiliriz. Aslında biraz ingilizce biraz deneyerek bu menü’dekiler ne işe yarıyor anlayabilirsiniz.

 

Indesign'de Karakter Stili Oluşturma ve Kullanmak

 

 


Indesign Karakter Stili konusu umarım sizlere kolaylık sağlamıştır. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu