İndesign

Indesign’de Cilipping Path yardımı ile Resim zemini temizleme

Indesign’de Cilipping Path Resim zemini temizleme

Indesign’de Cilipping Path yardımı ile Resim zemini temizleme ancak bu küçük temizleme işlemleri içindir. Bu sayede Beyaz zeminli ve gri, siyah tek renkli zeminleri resmizin diğer kısımlarından ayırmayı kısayol dan yapmayı öğreneceğiz.


Indesing Clippin Mask İle Temizleme Neden Önemli ?

Indesign’daki çalışmanıza logo veya resim koyacaksınız. Ancak Diğer programlarla uğraşmadan resminizin zemini temizlemek istiyorsunuz. Burada pen tool ile çizip temizleye bilirsiniz. Bunun yerine kısayol’dan Cilipping Path yardımı ile hızlı bir şekilde resminizi temizleye bilirsiniz.

Indesing Clippin Mask İle Temizleme Nasıl Yapılır ?

 

 1- Indesign’de yeni bir çalışma dosyası açıyoruz. ( Kısayol Ctrl+N) Üzerinde çalıştığımız bir dosya varsa onuda açabiliriz. Temizlemek istediğimiz resmi indesign’e sürkleyip bırakıyoruz. Bunun yerine Indesign ara yüzünün üst kısımında File > Place (Kısayol Ctrl+D) Resmimiz kendi boyutununda direk gelmiyor. Fare yardımı ile bizim kendimizin boyutunu ayarlamamız gerekiyor.

Indesign'de Cilipping Path Resim zemini temizleme

 

2- Indesign arayüzünün üst kısımında kalan Object > Cilipping Path > Options Tıklıyoruz. Karışımıza bir pencere açılacak burada  Type > detect egdes seçiyoruz. Alt kısımda kalan Threshold siyah mı beyaz mı olduğu ve onun altındaki tolarance ne  alanı kapsıyacağını belirliyor.

Indesign'de Cilipping Path Resim zemini temizleme

3- Bu işlemden sonra mutlaka resmin belirli alanlarında beyazlıklar kalmış olabilir. Bu beyazzlıkları Indesing arayüzün sağ kısımında kalan araç Kutusunda ( Tool Bar) Direct Select Tool yardımı ile düzenliyoruz.

Indesign'de Cilipping Path Resim zemini temizleme

Indesign’de kısayoldan Beyaz zeminli bir resmi zemini temizlemeyi öğrendik. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu