İndesign

Indesign’de Resmi Saydamlaştırmak

Indesign’de Resmi Saydamlaştırmak

Indesign Bir çoklu sayfa düzenlemesini kolay yapabildiğiniz bir uygulama, program. Ancak ufak tefek de olsa bu programda resim veya obje düzenliye biliyoruz.


Indesign’de Resmi Saydamlaştırmak Önemi Nedir ?

Burada önemli olan çok efekt istemeyen küçük ölçekli bir başka programı açmanıza değmeyecek işlerde indesign üzerinden yapabilirsiniz. Bu olanağı sağlıyor. Diğer türlü her resmi düzenlemede başka bir program açmak büyük veya orada düzenleme yapıp tekrar indesigne eklemek büyük zahmet istiyor. Bu zahmeti daha büyük çalışmalara ayıralım. Gelin şimdi indesign’de bir resmi saydamlaştırma yapmayı öğrenelim.

Indesign’de Resmi Saydamlaştırmak Nasıl Yapılır ?

1-Indesign programın da yeni bir sayfa çalışma alanı açıyoruz. (Kısayol Crtl+N) Hazırda bir çalışma üzerinde deva ediyorsak o çalışmamızı da açabiliriz. Daha sonra resmimizi sürükleyip bırakıyoruz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bir husus var oda resmimiz indesign atarken bir bağlaç halinde olması ve görüntümüz atarken istediğimiz boyutu göre ayarlama yapmamız gerekiyor.

Indesign'de Resmi Saydamlaştırmak

2- Resmimizi indesign’e attık peki bu resmimizin üzerinde saydamlık vermemiz gerekiyor. Bunun İçin ne yapacağız. Resmimiz seçili haldeyken Indesign arayüzünün üst kısımında ayarlama paneli var. Burada opacitysini kısarak resmimizi saydamlaştırma yapmış oluyoruz. Aşağıdaki resme bakarak yaptığımız işlemi anlıya biliriz.

Indesign'de Resmi Saydamlaştırmak

3- Fotoğrafın belirli bir alanını saydamlaştırma yapmak istiyor isek bunu Indesign arayüzünün sağ kısmında kalan araç kutusu (Tool Bar)  Gradient feather tool (Kısayol Shift+G) yardımı ile yapacağız. Resmimiz seçili haldeyken Gradient feathet toolu seçiyoruz. ve neresini saydam yapmak istiyorsak o yönden tersine doğru çekiyoruz.

Indesign'de Resmi Saydamlaştırmak

Burada küçük işlemler ile indesign’de resim düzenlemesi yaptık. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu