İndesign

Indesign’da Bütün Arkaplanı Tek Sayfa Üzerinde Düzenleme (Master Sayfalar)

Indesign Master Sayfalar

Indesing’da Birden çok sayfamız var. Arkaplanı ilk belirlediğimiz gibi olmayacağına Karar verdik. Tek tek değiştirmek bizi çok yoracağından dolayı sayfa düzenini ve arka planını değiştirmek için en başta yapmamız gereken bir işlem var.


Indesign Master Sayfalar Önemi

Çoklu sayfalar da en baştan sayfanın arka planını Master sayfalarda düzenlersek ve ilerde yapacağımız. Bütün değişikleri tek sayfada yapacağız. Bu sayede birden çok sayfa için tek tek uğraşmayacağız.

Indesign Master Sayfalar Üzerinde Düzenleme

 1- Indesign’de yeni bir çalışma dosyası açıyoruz. (Kısayol Ctrl +N) Çalışma sayfamız birden çok oluşturalım. Bu sayede Yaptığımız işlemin ne kadar çok alana yayıldığı görmüş oluruz. Ben 5 sayfa oluşturdum.

Indesign'da Bütün Arkaplanı Tek Sayfa Üzerinde Düzenleme (Master Sayfalar)

 2- Indesign arayüzün sağ kısımında kalan Pages kısmına tıklıyoruz. Eğer sizde bu kısım yoksa Indesign arayüzün üst kısımında bulunan window > Pages (Kısayol F12) Tıklıyoruz. Karşımıza Menu açılacak buradan Aşağıdaki resimde de göründüğü üzere master sayfalar var buraya çift tıklıyoruz.

Indesign'da Bütün Arkaplanı Tek Sayfa Üzerinde Düzenleme (Master Sayfalar)

 

3- Master sayfa çift tıkladık karşımıza iki yaprak çıktı. Şimdi burada yapacağımız işlemler Bütün Sayfalarda çıkacaktır.  Master sayfadan çıkmak için Pages penceremiz deki açtığımız 5 sayfadan herhangi birine tıklıyoruz.

Indesign'da Bütün Arkaplanı Tek Sayfa Üzerinde Düzenleme (Master Sayfalar)

 

 


Indesign’de Çoklu sayfaları tek sayfada nasıl düzenleneceğini öğrendik.

Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu