İndesign

Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük yapmak

Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük yapmak

 Dergi Katalog ve benzeri işlerimizde yazılara ayrı bir önem göstermemiz gerekiyor. Boğucu, sıkıcı olmayan ve dikkat çekici olan bir görsellik katmamız için kolay bir yol göstereceğim.


Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük Olması Neden Önemli

Indesing yazılarda bir çok kolaylık sağlamaktadır. Paragraflarda baştaki harfin büyük olması yazılarımızı sıkıcı ve boğucu olmaktan çıkaracaktır. Bunun yanı sıra yazılarımız olduğundan daha çok dikkat çekecektir. Bu sayede küçük ve kolay bir işlem ile yazılarımız güzel göstermeyi başarmış olacağız. Hadi gelin Indesign’de paragrafın ilk harfini büyük yapalım.

Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük Nasıl Yapılır.

 1- Indesign’ de çalışma dosyası açıyoruz.(Kısayol Ctrl+N) Hali hazırda bir çalışmamız varsa onun üzerinden de devam edebiliriz. Ardından Indesing Arayüzünün Sağ kısmında kalan Araç kutusu (Tool Bar) Type Tool ile yazı yazıyoruz. Bunun yapmak için Type tool ilk belirli bir alan oluşturuyoruz. Daha sonra Bu alanın içine yazımızı yazıyoruz. Ben lorem ipsum (ölü yazı) kullandım.

Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük yapmak

2-  Indesign’de paragrafımızı Type tool yardımı ile oluşturduk. Daha sonra Indesing arayüzünün üst kısmında kalan Type > paragraph (Kısayol Ctrl +alt+ T) tıklıyoruz. Karşımıza bir pencere açılıyor. Bu Paragraf menüsünün en altı kalan kısımda yazının paragrafın ilk harfinin Harf Boyutu ve Harf genişiliği var. Buraya istediğimiz değeri Giriyoruz. Ben paragraftaki yazımın ilk harfinin 2 Harf boyutunda olmasını istedim. Harf genişliği girmedim. Sizler çalışmanıza göre harf boyutunu ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz. ( Aşağıdaki resimde incelerseniz daha iyi anlarsınız )

Indesign Paragrafın İlk Harfini Büyük yapmak

Bu Makalemiz Sayesinde Indesign’de yazı ile alakalı konuların ne kadar kolay olduğunu kavradık. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu