İllustrator

Illustrator Kesik Çizgi Yapmak

ILLUSTRATOR ÇİZGİ YAPAMI

Illustrator Stroke (Çizgi Haline Getirmek )

Illustrator’da bir çalışma yaptık, bu çalışmamızda bir çizgi gerekiyor. Tek tek karelerle uğraşmak yerine pen tool ile bir stroke çizip, Çizdiğimiz bu stroke’nin ayarlar menüsünden çizgi haline getirebiliriz.

ILLUSTRATOR’DA BU TEKNİK İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRIR MI ?

Illustrator’da rectangle tool yardımı ile tek tek uğraşmak işimizi baya zorlaştıracaktır. Bu işlem epey gün içerisindeki süremizi çalacaktır. Ancak Pen tool Yardımı ile çizdiğimiz’de stroke ayrlarından bir tık ile çizğisel bir şekil ortaya çıkartacağız.

ILLUSTRATOR’DA  EĞRİSEL ÇİZGİ YAPMAK DAHA KOLAY

Tek tek çizgiyi çizmek ve açılarını vermek uzun zamanımızı alacağından dolayı, Bu yapacağımız işlem sayesinde pen tool ile vereceğimiz eğim sayesin de stroke ayarlarından çizgi haline getireceğiz.

ILLUSTRATOR’DA  ÇİZGİ KALINLIĞINI BELİRLEYE BİLİYOR MUYUZ ?

Illustrator’da  pen tool yardımı ile eğimli bir şekilde çizğimizi oluşturduk. Peki bunu kalın veya ince yapmak  stroke ayarlarında istediğimiz kalınlık veya inceliğe çekebiliriz. Bunun için stroke puntomuzu ayarlamamızı yeterlidir.

HADİ GELİN ILLUSTRATOR’DA BUNUN NASIL YAPILDIĞINI ÖĞRENELİM

1- Illustrator’da Yeni bir çalışma Dosyası açıyoruz. (Ctrl+N) Hali hazırda üzerinde çalıştığımız bir dosya varsa bunuda açabilriiz. Illustrator arayüzünün sağ kısmında kalan ToolBox ( Araç Kutusu) Pen tool (Kalem aracını ) seçiyoruz. Düz veya eğri istediğimiz gibi bir şekil çiziyoruz.

Illustrator Kesik Çizgi Yapmak

2- Bu çizdiğimiz şekli şimdi yollardaki gibi kesik kesik hale getireceğiz. Bunun için ilk önce Illustrator arayüzünün üst kısımında kalan yerde stroke kısmı var. Buradan aşağıdaki resimden de göreceğiniz üzere seçenekler  Dashed Line kısmı var buraya tıklıyoruz. İstediğimiz kesiklik değerlerini tıklıyoruz. İnceliğini kalınlılığını yine aşağıdaki resimdeki ne bakarak ayarlaya bilirsiniz.

Illustrator Kesik Çizgi Yapmak

İllustartorun bu özelliğinden yararlanarak kısa yoldan hızlı bir şekilde vektörel çizimler üzerinde çalışabilirsiniz. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Illustrator Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu