İndesign

Indesign Metin Editörü (Story Editör)

Indesign Metin Editörü (Story Editör)

Indesign’ın başlıca özelliği metinleri kolaylıkla düzenleme sağlamasıdır. Tahsis, dizgi ve benzer işleri metin editörü kolaylıkla yapmasını sağlayacaktır.


Indesign Metin Editörü kolaylık sağlar mı?

Yazılarımızı kolaylıkla düzenleye bileceğimiz. Metin editörünü inceleyeceğiz bu sayede işlemlerinizi kolaylıkla halletmiş olacaksınız.

Indesign Metin Editörü Nasıl Kullanılır ?

1- Indesing yenir bir çalışma dosyası açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Hali hazırda üzerinde çalıştığınız dosya varsa bunun üzerinden devam edebilirsiniz. Indesing arayüzün sağ kısımında kalan Araç kutusundan (Tool Bar) Type Tool yardımı ile yazı yazıyoruz. Ben lorem ipsum (Ölü yazı) kullandım.

Indesign Metin Editörü (Story Editör)

2- Indesign arayüzün üst kısımında kalan Edit/Preferances/Story Editor Display tıklıyoruz. Açılan menüden Yazı karakteri ve Font büyüklüğü ve benzerlerini ayarlaya biliyoruz. Buradan istediğiniz değerleri girebilirsiniz. Ben aşağıdaki resimde kendimce bir ayar yaptım bakabilirsiniz.

Indesign Metin Editörü (Story Editör)

3- Indesing arayüzünün üst kısımında kalan Edıt > Edit in Story Editör Tıklıyoruz. Açılan menüden tüm metinimiz çıkacaktır. Buradan yaptığımız işlemler aynı anda çalışma alanızdaki metniniz üzerinde uygulayacaktır. Bir ön izleme alabilirsiniz. Stary editörün sol kısımında kalan yerde”Basic Paragraf” yazısını göreceksiniz bu metninizin paragraf başını göstermektedir. Ayrıca metniniz deki alt ve üst başlıklar bu kısmımda görünecektir. Metin içindeki “Overset” yazan ve ince bir çizgiyle ayrılmış yer de metin kutusuna sığmayan metnimizin geri kalan kısmını göstermekte. Bunu ayrıca yukarıdaki resmimizdeki metinimizin sol alt kenarında kırmızı (+) işaretinin çıktığında da anlayabiliriz.

Indesign Metin Editörü (Story Editör)

Indesign’de kısayol yoldan metniniz ayarlamanızı sağlayan bir makale okudunuz. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu