Corel Draw

Corel Draw’da Yazıları Convertlemek

Corel Draw’da Yazıları Convertlemek

Corel Draw yazı Fontlarını kendi içerine gömmediği için, Çalışmanızı başka bir bilgisayarda açtığınızda eğer çalışmanızda kullandığınız font bilgisayarda yok ise yazı fontları değişecektir. Bunun önüne geçe bilmek için yazılarımı convertlemeniz gerekiyor. Bu çok kolay bir iş ancak çok önemlidir.


Corel Draw’da Yazıları Convertlemek Neden Önemlidir ?

Çalışmalarımız kendi bilgisayarımız da açtığımız süre için de bir çıkıntı çıkmaz. Ancak Çalışmalarımızı bitirdik ve matbaaya göndereceğiz. Burada yazılarımızı convertlemeden gönderirsek bu sefer  dugusuz ve umarsız bir matbaa çalışanı tarafından önemsemen açılır. Aynı önemsizlikle olmuyan fontları Arilal ile değiştir seçeneğini onaylar ve ardından baskıda çıkan iş sizin hiç hayal etmediğiniz şekilde ortaya çıkar. Burada işini önemseyen bir kişi ise ve hatta sizin zarara uğramanızı istemiyorsa sizi uyaracak ve convertli halini isteyecektir. Peki biz Corel Draw’da yazılarımızı nasıl Convertliyeceğiz. Bu makalemizde Corel draw’da yazıları convertlemeyi öğreneceğiz.

Corel Draw’da Yazıları Nasıl Convertlenir ?

1- Yazılarımızı Corel draw’da Metin aracı (Type Tool F8) ile yazıyoruz.

Corel Draw'da Yazıları Convertlemek

2- Ardından Bütün convertliğiyeceğimiz yazıları seçmek için, Corel Draw arayüzünden üst kısımda bulunan Düzen > Tümünü seç > Metin  (Edit > Select All > Text )Tıklıyoruz. Burada önemli olan yazıların nesnelerle grp olmaması gerekiyor. Eğer yazılarınız grup değilse direk bütün yazılarını seçer. Sırada geldi convertlemeye burada yapmamız gereken Nesne > eğriye çevir (Arrange > Convert to curves) bu sayede yazılarımız convertlenmiştir. Kısayolu ise Ctrl+Q basarak convertlemiş olursunuz.

Corel Draw'da Yazıları Convertlemek

Artık matbaaya işlerimizi gönderirken tereddütte kalmayacağız. Çalışmalarımızı Convertleyip atacağız. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu