İndesign

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

Indesign Kare, yuvarlak ve çokgen hazır olarak araç kususunda (Tool Bar) yerleri vardır. Pen tool yardımı ile bir şekil çizebiliriz. Bunun yanı sıra bir şekilden diğeri kesmek, bütünleştirmek veya yeni bir şekil ortaya çıkartmak için Pathfinder’i kullanırız.


Indesign Şekillendirmek (Pathfinder) Nedir ?

Bu doğrulta Indesign’da şekilleri birbirne birleştirecek, çıkartacak ve keseceğiz. Bunu yapmamızı sağlayan araç ise pathfinder’dır. Pathfinder’de 5 adet seçenek bulunmaktadır. Bunlar sırası ile Add, Subtract, Intersect Exclude, Overlap, Minus Back bu makalemizde pathfinderin ve seçeneklerinin ne olduğunu öğreneceğiz.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder) Nasıl Yapılır ?

1- Indesign programında yenir bir sayfa açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Üzerinde çalıştığımız bir dosya varsa onuda kullanabiliriz. Sıra geldi açtığımız programda çizim yapmaya. Örnek olsun diye bir kare ve bir yuvarlak çizdim. Eğer örnek üzerinden anlatırsam daha kolay anlatabilirim diye düşündüm.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

2- Indesing arayüzünden üst kısımda Window > Object&layout >Pathfinder tıklıyoruz. Bu sayede Pathfinder menüsü açılmış oluyor. Pathfinder menüsünde   İlk göreceğimiz Add; iki şeklimizde seçili haldeyken Add tıklar isek. Bu iki şeklimizi de birleştirecektir.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

3- Pathfinder menümüz açık tekrar objelerimiz seçili halde ve bu sefer bir sonraki seçeneğimiz Subtract ; bu seçeneğe tıklar isek. Üsteki şeklimiz (layer olarak üste bir diğer deyişle en son çizdiğimiz üste olacaktır) Altaki şekli keser ve yok olur.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

4- Bir başka Pathfinder seçeneğimiz ise Intersect Exclude şeklillerimiz seçili haldeyken bu seçeneğe tıklar isek. İki şeklinde kesiştikleri yer kalır diğer kısımlar yok olur.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

5- Şekillerimiz seçili haldeyken pathfinder menüsünden Overlap kısmına tıklar isek. Bu sefer iki şeklimizin de kesiştikleri kısım kaybolur. Diğer kısımlar var olmaya devam eder.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

6- Şekillerimizin alta veya üste olup olmadıkları bazı seçeneklerde önemlidir. Bunlardan bir tanesi de Minus Back seçeneğidir. Bu seçeneğe tıklar isek. Altaki Şeklimiz (layer olarak üste bir diğer deyişle ilk çizdiğimiz şekil alta olacaktır)  üsteki şeklimizi kesip kaybolacaktır.

Indesign Şekillendirmek (Pathfinder)

Bu Pathfinderlar hayat kurtarır. Bazen iki şekli birleştirmek istersiniz , bazen kesişen kısmı almak istersiniz sonuç olarak sizlere bir kolaylık sağlar…Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu