İndesign

Indesign Metin Vurgu Rengi Yapmak (underline)

Indesign Metin Vurgu Rengi Neden Önemli

Indesing’de yazı için önemli efektler var. Biz karmaşık ve anşılmaktan uzak işler yerine kolaylıkla anlaşılabilecek tasarımlar ortaya çıkartmalıyız. Bunun vurgulamak istediğimiz yazının alt kısımına renk atarsak karmaşıklıktan uzak bir görsel elde etmiş oluruz.


 Indesing Metni Karmaşık hale getirmeden Vurgulamak

Metinlerimiz bir kısmında yazı engini alt kısmını değiştirerek o kısmın önemli olduğunu vurgulaya biliriz. Bu  yerine başka işlemlerle yapa biliriz. Ancak görselimizin çok karmaşık olmasını istemiyiz. Bu karmaşıklık göz yorar ve karmaşık hale getirir. Şimdi yapacağımız işlem sayesinde göz yormadan ve kalp kırmadan 😀 karmaşık halde olmadan bir efekt vereceğiz.

 Indesing Metne Vurgu Rengi vermeyi Öğrenelim

1- Indesign de yeni bir çalışma dosyası açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Üzerinde çalıştığımız bir dosya varsa onada devam edebiliriz. Indesign arayüzünün sağ tarafında araç kutusunda (Tool Bar) Type Tool yardımı ile belirli bir alan oluşturuyoruz. Bu alanın içine metnimizi giriyoruz. Ben lorem ipsum (Ölü yazı ) girdim.

Indesign Metin Vurgu Rengi Yapmak (underline)

2- Indesign’de metnimizi yazdıktan sonra  indesign arayüzünün sağ  kısmında bulunan Character menüsüne tıklıyoruz. Eğer bu menü sizde yoksa indesign arayüzünün üst kısımında bulunan window > type&tables > Character (Kısayol Ctrl+T) tıklıyoruz.

Indesign Metin Vurgu Rengi Yapmak (underline)

3-  Metinimizde vurgulayacağımız alanı seçiyoruz Character tıklıyoruz. Açılan menüden underline options tıklıyoruz. Bir pencere açılıyor. Burada underline on tıklıyoruz. Aynı pencereden color kısmı var. Burada istediğimiz rengi seçiyoruz.

Indesign Metin Vurgu Rengi Yapmak (underline)

Bu sayede karmaşıklıktan kurtardığımız, vurgulamak istediğimiz bir metin elde etmiş oluyoruz. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu