İllustrator

İllustrator’de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

İllustrator’de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

İllustrator’de Bir kaç işlem ile Dünya haritasını vektörel yapacağız. Ancak bu vektörel hali düz bir şekilde olmayacak. Daha çok yuvarlakları kullanarak nokta şeklinlerinden oluşan bir dünya haritası yapacağız.


Illustrator’de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek Önemi 

Dünya veya belirli bir coğrafyanın haritasını düz siyah bir şekilde koymak yerine resim giydirebilirsiniz. Bunun yanı sıra tipografi ile de bir dünya haritası veya belirli bir coğrafyayı anlata bilirsiniz. Birde kolay bir yoldan sıradan durmayacak tasarıma bir anlam ifade edecek yuvarlak şekiller ile noktalardan oluşan bir dünya haritası bir estetik oluşturduk. Yapacağımız çalışma başka bir boyut kazanacaktır. Hadi gelin kısa yoldan noktalı dünya haritası yapalım.


İllustrator’de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek Nasıl Yapılır ?

1- İllustrator’da yeni bir çalışma alanı oluşturuyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Ellimizde bir çalışma dosyamız mevcut ve bunun üzerinden gidiyorsak bu dosyamızı da açabiliriz. Şimdi İnternet aracılığı ile ulaştığımız siyah resim halindeki dünya resmimizi illustratora sürükleyip bırakıyoruz. Burada önemli olan bir husus, Resmi illustratora attıktan sonra embed tuşuna tıklıyoruz. Bu sayede resmimiz illustrator çalışma dosyamıza gömülmüş oluyor.

İllusrator'de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

2- Dünya resmimiz seçili haldeyken, İllustrator arayüzünün üst kısmında kalan object> Create object mosaic Tıklıyoruz. Bu işlemden sonra karşımızı bir pencere açılacak burada ben aşağıdaki değerleri girdim. Bu sizlere bir düşünce verecektir. Sizler daha iyi sonuçlar almak için bu değerler ile oynaya bilirsiniz.

İllusrator'de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

3- Şimdi resmimiz birçok kareden oluşan bir vektörele dönüştü. Burada yapmamız gereken işlem siyah kareler haricindeki renkli kareleri kaldırmak olacaktır. Bunun için İllustrator arayüzün üst kısımında kalan select>same>fil color tıklıyoruz. Seçtiğimiz rengin aynılarını buluyor. Bu sayede kısa yoldan siyah haricindeki renkleri temizliyoruz.

İllusrator'de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

4- Şimdi elimizde siyah karelerden oluşan bir dünya haritası var. Burada siyah kareleri yuvarlak haline getireceğiz. Bu sayede elimizde Noktalardan oluşan büyük dünya haritası olacaktır. Şimdi bütün siyah kareleri seçiyoruz. Ardından illustrator arayüzünden üst kısımda kalan effect>  stylize > round corners tıklıyoruz. Açılan pencereden karelerimiz yuvarlak olması için değer giriyoruz. Ben aşağıdaki değeri girdim. Sizlerde kareler yuvarlak olacak şekilde değer verebilirsiniz.

İllusrator'de Dünya Haritasını Noktalı Şekil Haline Getirmek

Burada yaptığımız Çalışma ile Nokta ile bir dünya haritası oluşturduk. Peki sizce bu yaptığımız işlem ile başka nelere uygulayabiliriz?  Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Illustrator Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu