İndesign

Indesign’de Resmi Gömmek (Embed)


Indesign’de Resmi Gömmek (Embed)

Indesign dergi ve katalog benzeri işlerinizi kolayca halledebileceğiniz bir program ancak bunun yanında bazı dezavantajları da var. Bunlarda bir tanesi resmi çalışma dosyanıza direk gömmüyor.


Indesign’de Resmi Gömmek (Embed) Önemi

Siz Eğer çalışma dosyanızın yanında resimlerinizin uzantısının bağlı bulunduğu klasörü matbaaya veya çıktı alacağınız vere vermezseniz. Indesign çalışma dosyanızın açıldığında resminiz gözükmeyecektir. Bu benzeri işlemlerden kurtulmak için resmimizi Indesign içerisine gömmeyi öğrenelim.


Indesign’de Resmi Gömmek (Embed) Nasıl Yapılır ?

 1- Indesign’da yeni bir çalışma dosyası açıyoruz.(Kısayol Crtl+N) Sizin elinizde bir çalışma dosyası varsa bu dosyayı açıyoruz. Ardından çalışmamızda kullanacağımız resimleri Indesign’e sürükleyip bırakıyoruz. Burada boyutu biz fare(mouse) yardımı ile belirliyoruz direk kendi ölçülerinde açılmayacaktır.

Indesign'de Resmi Gömmek (Embed)

2- Resmimiz seçili haldeyken ındesign ara yüzünün sağ kısmında kalan yerde links sekmesi var. Bu sekme eğer sizde yok ise Indesign ara yüzün üst kısmında kalan Window>Links (Kısayol Crtl+Shift+D) Tıklıyoruz. Links kısmına tıkladıktan sonra bir menü açılıyor burada resmimiz üzerine gelip sağ tıklıyoruz ve embed link diyoruz. Bir başka yol ise açılan menünün sağ üst kısımında seçeneklerden embed link diyoruz. Bu sayede gömme işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Indesign'de Resmi Gömmek (Embed)

Burada yaptığımız işlem sizi fazladan iş yükünden kurtaracaktır. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu