İndesign

Indesign’e Word dosyasını Almak

Indesign’e Word dosyasını Almak

Word Dosyasında yazılar düzenlenmiş bir şekilde geldi. Word Dosyasında biz bir yazı düzenlemesi yaptık. Ancak bunları Indesign’e sorunsuz ve tekrar düzenleme yapmadan aktarmak istiyoruz.


Indesign’e Word dosyası Aktarırmak kolaylık sağlar mı ?

Word dosyasında yazılarımız oluşturduk. Düzenlemelerimizi yaptık. Bütün bunları sonucunda elimizde hazır bir yazı bulunmaktadır. Ancak bu Dosyamızı Indesign aktara bilecek miyiz ? Peki yazılarımız düzenledik  kadar harcadığımız emekler boşa gidecekler mi ? Durun Sakin olun  Bütün bu sorularınız cevabı Emeğiniz boşa gitmedi veya tekrar uğraşmak zorunda değilsiniz. Bu makalede anlatacaklarım sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde word dosyasını Indesign’e aktara bileceksiniz. Hadi gelin yapalım!

Indesign’e Word dosyası Aktarırmak Nasıl Yapılır ?

1- Indesign yeni bir Çalışma soyası açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Şuan üzerinde çalıştığımız bir dosya varsa onuda açabiliriz.

Indesign'e word belgesini almak

2- Indesign arayüzünde üst kısım da kalan File> Place tıklıyoruz. Açılan pecereden Word dosyamızı seçiyoruz. Aynı pencerede Show import options kısımı bu seçili olmasına dikkat ediyoruz. Eğer seçili değilse bunu seçili hale getiriyoruz.

Indesign'e word belgesini almak

3- Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra karşımıza bir menü açılacak burada ayarlar yapıyoruz. Ancak bizim için önemli olan yazılarımız Worde düzenlediğimiz şekilde Indesign aktarılmasıdır. Bu yüzden Açılan menüden Preserve Styles and Formating From Text And Tables seçili olmasına dikkat ediyoruz. Eğer seçili değilse seçili hale getiriyoruz. Eğer düz yazı olarak yaptığınız ayarları önemsemeden yazıyı almak istiyorsanız. Remove Styles and Formating From Text And Tables seçeneğini işaretliyoruz. (aşağıdaki resimden bakabilirsiniz.

Indesign'e Word dosyasını Almak

Word Düzenlemelerimizi Rahatlıkla Indesign programına aktara biliyoruz. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Indesign Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu