Photoshop

Photoshop’ta Fotoğrafın Işık Ayarı Nasıl Yapılır

Photoshop’ta Fotoğrafın Işık Ayarı

 Çalışmanızda Kullanacağınız resim koyu ise ışık ayarı ile resmin rengini düzenleyeceğiz. Bu sayede Resmin daha canlı durmasını sağlayacağız. Yaptığımız işlerde fotoğraflar büyük önem arz ediyor.


Photoshop’ta Fotoğrafın Işık Ayarı Önemi Nedir ?

Çalışmalarımız büyük oranda fotoğraf kullanmaktayız. Bu resimler büyük ölçülerde ve çözünürlüğü yüksek olmak zorunda bu yüzden kullanacağımız resimler daha seçici oluyoruz. Bir fotoğraf seçtik Boyutu ve çözünürlüğü gayet iyi durumda ancak resim karanlık şimdi yapacağımız işlem sayesinde Fotoğrafın ışık ayarını düzenleyeceğiz.

 

Photoshop’ta Fotoğrafın Işık Ayarı Nasıl Yapılır ?

1- Photshop ta yeni bir sayfa açıyoruz.(Kısayolu Ctrl+N) Hazırda bir çalışma dosyamız varsa bu çalışmamızı açıyoruz. Şimdi yeni açtığımız sayfaya veya hali hazırda olan çalışma dosyamıza resmimizi sürükleyip bırakıyoruz.

Photoshop'ta Fotoğrafın Işık Ayarı Nasıl Yapılır

2- Fotoğrafımızın layeri seçili haldeyken Photoshop arayüzünün üst kısımında kalan Image > adjusments > Levels tıklıyoruz. Karşımıza bir levels penceresi açılıyor. Buradan koyu olan resmimizin rengini açabiliriz. Veya Çok açık renkli olan bir fotoğramızı koyut da biliriz. Aşağıdaki resime bakabilirsiniz. Çünkü orada levels menüsünün açıklamasını yaptım.

Photoshop'ta Fotoğrafın Işık Ayarı Nasıl Yapılır

Sevgili odin severler Işıksız kalmayın. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Photoshop Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu