İllustrator

Illustrator Karalama Yazı

Illustrator Karalama Yazı


Karikatür çalışmasına benzer bir iş yapacağız veya Karikatür çalışması yaptık. Bu çalışmamıza uygun Başlık oluşturmamız gerekiyor. Bu karikatür benzeri işlere en güzel gidecek Yazı tasarımı elbetteki Karalama yazı şeklidir. Illustrator karalama yazı yazmak epey kolaydır. İstediğimiz Bütün fontlardan hemencecik bir karalama yazı elde edebiliriz. Bu sayede görselimizin kendine güveni gelecektir. Kendini daha iyi anlatacaktır. Bir bütün içinde ele alacağımız görsel çalışmamızdan kopuk olmayacaktır.


Illustrator Karalama Yazı Yazmanın Önemi Nedir ?

Illustrator karalama yazı yazmanın çalışmamızın bütünlüğü açısından önemi çok büyüktür. Yazı fontu aramakla uğraşmak yerine keskin hatlı veya oval hatlara sahip bir yazı karakterinden hızlı bir şekilde Karalama yazı elde edebiliriz. Bu sayede çalışmamızın bütünlüğü bozulmayacaktır. Çalışmamayı bitirdik ancak Görselimize uygun yazı fontu karalama yazı benzer veya benzemiyor olsun. Bu çalışmamızın bütünlüğüne zarar verecektir. Olumsuz yönde dikkat çekecektir. Bu yüzden herhangi bir yazı karakterinden hızlı bir şekilde görsele uygun Bir başlık elde edeceğiz.


Illustrator Karalama Yazı Neden Yapalım ?

Illustrator karalama yazı  peki neden yapalım ? Dafont gibi yazı karakterlerinin bol olduğu ve indirip kurduktan sonra istediğimiz sürece kullanabilecek olduktan sonra neden karalama yazı oluşturalım ? Çünkü Illustrator karalama yazı yapmak oldukça hızlı ve kolaydır. Ancak saatlerce süren bir araştırma sonucu elinizde bir adet yazı karakteri olacaktır. Bu yazı karakteri de istediğiniz gibi olmayabilir. Bu yüzden illustrator karalama yazı yapmak oldukça kolay olduğundan, yazı karakteri bulmak oldukça zor olacağından dolayı biz Karalama yazıyı illustrator de yaparız.


Illustrator Karalama Yazı  Yazmak Bize Neleri Öğretecektir ?

Illustrator Karalama yazı yazmak bize bir çok olgu katacaktır. Bunlardan bir tanesi Type Tool ; Yazı aracını tanıyacağız. Yazımızı oluşturduktan sonra iki adet efekt tanıyacağız. Bunlar Scribble ve Roughen efektleri Bu efektlerden Scribble yazıyı karalama haline getiriyor. Roughen ise karalama haline gelen yazının düzenliyor. Aşağıda daha detaylı göreceğiz. Bu efektleri başka çalışmalarımız da kullanabiliriz. Type tool aracını her işimizde kullanacağız.


Illustrator Karalama Yazı Nasıl Yapılır ?

Sözü çok uzattığımın bilincindeyim ama bunu yapmamın sebebi benim bu konuyu detaylıca anlatma istediğim. Hadi şimdi Nasıl yapılır onu öğrenelim.

1- Illustrator da yeni bir çalışma dosyası açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Üzerinde çalıştığımız bir dosyamız var ise onuda açabiliriz. Illustrator arayüzünün sağ kısmında kalan yerde Toolbar da Type Tool (Yazı Aracı) aracını seçiyoruz. Type tool yardımı ile İstediğimiz yazıyı yazıyoruz. Ben Tasarım Öğreniyorum yazdım. Sizler çalışmanıza göre yazını oluşturabilirsiniz. Illustrator Karalama Yazı

2- Type Tool yardımı ile yazımızı yazdıktan sonra , yazımız seçili haldeyken illustrator arayüzünün üst kısmında kalan Effect > Stylize > Scribble  tıklıyoruz. Açılan pencereden aşağıda gördüğünüz ayarları yapıyoruz. Siz değerleri değiştirerek istediğiniz karalamayı elde edebilirsiniz.Illustrator Karalama Yazı

3- Illustrator karalama yazı biraz düzeltmemiz gerekebilir. Bu yüzden illustrator arayüzünün üst kısmında kalan Effect > Distort &Transform > Roughen tıklıyoruz. Açılan pencereden aşağıdaki ayarları girebiliriz. Değerleri değiştirerek istediğimiz göreli yakalayabiliriz. Bu biraz size kalmıştır.Illustrator Karalama Yazı


Elde ettiğimiz görsel bir bütün olarak muhteşem. Yeni öğrendiğimiz bir çok bilgi. Umarım Yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Illustrator Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu