Corel Draw

Corel Draw Clipping Mask Yapmak

Corel Draw Clipping Mask Yapmak


Corel Draw’da Bence çok az kullanacağız bir maskeleme metodu göstereceğim. Neden Çok az kullanacağınız diyorum Çünkü Corel Draw’da Kesmek, biçmek böle parçalama oldukça kolaydır. Maskleme Biraz Daha Uğraştırıyor.


Corel Draw Clipping Mask Yapının Önemi Nedir ?

Hepimiz resmi kesip, biçmekten hoşlanmayız ancak resmi çalışmamıza uydurmak için kesip biçmek gerekiyor. Bunun yanı sıra dekupe işlemi de yapmak gerekir. Elbette Dekupe işlemi Photosop’ta yapmak en kolayı biz bugün Corel Drawda uzun yoldan kesmek biçmeyi yapmayı öğreneceğiz.


Corel Draw Nasıl Clipping Mask Yapılır ?


1- Resmi Çalışmamızı açdığımız corel draw dosyasına sürüklüyoruz. İster  Kalem aracı (Pen tool) , İster Dörtgen aracı , İstersekte Ellips aracı ile çizim yapıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi resmi bu çizginin içine gömeceğiz. Ben burada dikdörtegn aracı ile çizim yaptım. siz isterseniz pen tool ile de çizim yapa bilirsiniz.

  Corel Draw Clipping Mask Yapmak

2-  Resmimiz seçili haldeyken Corel Draw arayüzünden üst kısımda Güçlü Kırpma (Cllip Mask) > İçine yerşelştirme çerçevesi’ne tıklıyoruz. Burada bir ok çıkacak bu ok sayesinde çizdiğimiz dikdörtgenein çerçevesine tıklıyoruz. hemen ardından resmin çerçevenin içine girdiğini göreceksiniz.

Corel Draw Clipping Mask Yapmak


Bu sayede resmimizi kesmiş olduk. tabiki bunun pen tool ile çizdiğiniz herhangi bir çizgi içinde kulana bilirsiniz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi çalışmalar….


Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu