Corel Draw

Corel Draw’da 3 Boyutlu Yazı, şekil oluşturma

Corel Draw’da 3 Boyutlu Oluşturmak

Corel Draw’da 3 boyutlu yazı ve şekil yapacağız. Yazılarımız bu efekt sayesinde bir derinlik kazanacak. görsel çalışmanızı kuvvetlendirecektir. Bu sayede dikkat çekmek istediğiniz herhangi bir konuyu vurgulamış olursunuz.


Corel Draw’da 3 Boyutlu Neden Oluştururuz ?

Corel Draw’ın kolay arayüzü ve kullanımı sayesinde, bir çok açıdan ve perspektif’den uğraşacağınız işlemi bir araç (tool) sayesinde kolay bir şekilde halledeceksiniz. İşleminizi kısa sürede ve kolaylıkla yapmamıza yardımcı olacaktır. Burada yazı ve şekil için örnek yapmam sizlere bir ışık tutması içindir. Hadi gelin yazıya ve şekle corel draw’da 3 boyut kazandıralım.

Corel Draw’da 3 Boyutlu Yazı ve Şekil Nasıl Yaparız ?

1- Corel Draw ‘da Yeni bir çalışma dosyası açıyoruz.(Kısayol Ctrl+N) Çalışma Dosyamız var ise bu çalışmamızın üzerinden de devam edebiliriz. Yeni sayfamızda veya daha önceden olan çalışma alanımızda yazı aracı (text tool) ile yazı oluşturuyoruz. Ben dörtgen aracı ile birde kare oluşturdum. Sizde şekil kare oluşturabilirsiniz veya başka şekiller veya objeler kulana bilirsiniz.

Corel Draw'da 3 Boyutlu  Yazı, şekil oluşturma

2- İlk önce oluşturduğumuz yazıya 3 boyut ve derinlik katalım. Bunun için yazımız seçili haldeyken corel draw arayüzünün sağ kısmında kalan derinlik aracı (extrude tool) seçiyoruz. Yazının üzerine geliyoruz. Yazımızın derinlik kazanmasını istediğimiz yöne doğru çekiyoruz. Ben sağ alt kısma doğru çektim. Corel Draw’da daha önceki derslerde bahsettiğim gibi hazır setler va bunları da kulana bilirsiniz. Ayrıca Corel Draw arayüzünün üst kısmında derinlik aracımı seçtiğimiz açılan seçeneklerden ayarlarımızı yapabiliriz. Ben aşağıdaki resimde bu seçeneklerin yerlerini ve ne işe yaradıklarını gösterdim.

Corel Draw'da 3 Boyutlu  Yazı, şekil oluşturma

3- Şimdi bir karenin şekli üzerinden objelere şekil vermeyi anlatacağım. Sizler burada istediğiniz üzere yuvarlak veya kalem aracı (pen tool) ile çizdiğiniz şekillere de 3 boyut ve derinlik kazandırabilirsiniz. Yapmamız gereken karemiz seçili haldeyken, corel draw arayüzünün sağ kısmında kalan araç barı (tool bar) kısmında derinlik aracı (extrude tool) seçiyoruz. İsteğimiz üzere hazır setler kullana biliriz. Bu hazır setlere corel draw arayüzün üst kısmına  derinlik aracımızı seçtiğimiz de açılan seçeneklerden ulaşabilirsiniz. Ben kare şeklimize derinliği ve 3 boyutu vermek için sağ alt kısma doğru derinlik aracımızı ile çektim. Corel draw arayüzünün üst kısmında kalan seçeneklerden ışık ayarını da yaptım. Bunu aşağıdaki resimde seçenekleri ve özellikleri gösterdim.

Corel Draw'da 3 Boyutlu  Yazı, şekil oluşturma

Bir objeye, nesneye ve yazıya 3 boyut kazandırmak için ışık çok önemlidir. Nesnemize ve yazımıza kısa yoldan uzun uğraşlar vermeden kolaylıkla 3 boyut kazandırdık. Umarım Yardımcı Olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu