Corel Draw

Corel Draw ‘da Blend Tool Kulanımı

Corel Draw ‘da Blend Tool Kulanımı

Corel Draw bir çok özellik hayret verici konumda, Bunlardan bir tanesi de Elbette Harmanlama aracırdır.(Blend tool) Yapacağımız işler 2 boyutlu ancak görsellerde bazı objelere 3. boyutu kazandıra biliriz. Bu yazı, Şekil veya çizgi olabilir


Corel Draw ‘da Blend Tool Önemi Nedir ?

Corel draw’ın etkileyici bir özelliğidir. Rakibi olan İllusrator bu özelliği çok sonraları kazanmış olsa da oda bu özelliğe sahiptir. Ancak bir birlerinin tam kopyası değillerdir. Corel işleri biraz daha kolaylaştırmıştır. Harmanlama aracına (blend tool) bir çok hazır setler eklemiştir. Ancak İllusrator burada size bırakmıştır. Doğal olarak Corel draw’da hazır setlerden memnun değilseniz kendinizde  ayarlamanızı yapabilirsiniz. Hadi gelin şimdi yazı, şekil ve çizgilerde nasıl yapacağız bunları öğrenelim.

Corel Draw ‘da Blend Tool Düzenleme Nasıl Yapılır ?

1- Corel Draw’da Yeni bir çalışma alanı açıyoruz. (Kısayol Ctrl+N) Bir çalışma dosyanız varsa ve bunun üzerinden devam etmek istiyorsanız. Bu dosyayı da açabilirsiniz. Daha sonra yazı, şekil ve çizgi oluşturuyoruz. Benim aşağıdaki resme benzer şekil ve çizgi oluşturabilirsiniz. Bunların hemen altına veya sağına, soluna kopyalarını alıyoruz. Corel Draw 'da Blend Tool Düzenleme Nasıl Yapılır ?

2- İlk olarak yazıdan başlayalım. Yazılarımız seçili haldeyken Corel draw arayüzünün sağında kalan Harmanlama aracını (Blend Tool) seçiyoruz. Yazımızın bir tanesine tıkladıktan hemen ardından ikincisine tıklıyoruz. Burada corel draw arayüzünün üst kısmında kalan yerde bazı seçenekler açılıyor. Buradan hazır setler başta olmak üzere bir çok seçenek çıkıyor. Burada size uygun seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Corel Draw 'da Blend Tool Düzenleme Nasıl Yapılır ?

3- Şimdi yukarıda yaptığımız işlemi şekiller içinde uygulaya biliriz. Tekrara düşecek ancak ben yinede anlatacağım. İki tane oluştuğumuz şeklimizi burada bir ayrıntı var. Şekiller aynısı veya benzeri olmak zorunda değil. Biri kare iken diğeri yuvarlak olabilir. Şimdi Harmanlama aracımızı (Blen tool) seçiyoruz. önce bir tanesine sonra diğerine tıklıyoruz. Corel draw arayüzünün üst kısmında kalan seçeneklerden başta hazır setler olmak üzere kendinize ait ve uygun ayarları yapabilirsiniz.

Corel Draw 'da Blend Tool Düzenleme Nasıl Yapılır ?

4- Sıra geldi abstract görselini oluşturan birden çok çizgilere, Burada dikkat edilmesi gereken bir noktada çizgilerimiz  aynı olmak zorunda olmayabilir. Bu sayede bir birden başka çizgiler üretebilirsiniz. Yazdıklarım tekrara düşebilir. Olsun iki tane çizgimi çizdik bu çizgiler seçili haldeyken, corel draw arayüzünün sağ kısmında kalan harmanla aracımızı (blend tool) seçiyoruz. birine tıklıyoruz. daha sonra diğerine tıklıyoruz. Corel draw arayüzünün üst kısmında kalan yerde başta hazır setler olmak üzere bir çok seçenek açılıyor. buradan size uygun ayarları yapabilirsiniz.

Corel Draw 'da Blend Tool Düzenleme Nasıl Yapılır ?

Bir kaç önemli  bilgiler vereyim harmanlama aracı (blend tool) ile iki başka obje ve iki başka renk arasında harmanlama yapa bilirsiniz. kırmızı ve sarı , yuvarlak ve kare den bir şekil çıkarta bilirsiniz.  Ayrıca yazarak belirtmeyeceğim yerleri görseller üzerinden belirtmek ihtiyacı hissettim.

Umarım Yardımcı Olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu