Corel Draw

Corel Draw’da Gölge Efekti Vermek

Corel Draw’da Gölge Efekti Vermek


Birçok programda gölge efekti verebiliriz. Bunların kısayol’dan yapabilmemiz de mümkün. Ancak Corel Draw kadar İyi sonuç alamazsınız. Bu konuda bir çok programı gerisinde bırakmıştır.


Corel Draw’da Gölge Efekti Önemi Nedir ?

Corel Draw’ın yapabildikleri karşısında şaşıracağınızı ilk makalemizde söylemiştim. Corel Draw rakipleri olan grafik programları ki bunlar adobe serisinden Photoshop ve Illustrator gibi programlar gölge efekti konusunda Corel Drawın eline su dökemez, benzemekte hata olmaz o yüzden Gölge efekti verme konusunda Corel Drawın tırnağı olamazlar. Bir yarışma yapılsa En iyi gölge efektini hangi program verir diye, Corel drawın rakipleri utancından yarışmaya katılmazlar. Yıllarca edindiğim deneyimlerden yola çıkarak söylüyorum. Corel Draw Gölge aracı (Shadow Tool) ile kısayol dan verdiğimiz efektler inanılmaz derecede iyi, bu yüzden Gölge efektlerinizi Corel Draw’da vermeyi deneyin inanılmaz eğleneceksiniz. Hadi bu efekti vermeyi öğrenelim.


Corel Draw’da Gölge Efekti Nasıl Verilir ?

1- Type Tool ile bir yazı yazıyoruz. Yazıya gölge efekti vermek istemiyorsanız resim veya objede kullanabilirsiniz. Ben Hızlı anlatım için Type tool İle Tasarım öğreniyorum yazdım.

Corel Draw'da Gölge Efekti Önemi Nedir ?

2- Corel Draw arayüzünün sol kısmında kalan araç barı kısmında Gölge aracı ( shadow tool) var. Yazımız veya objemiz seçili haldeyken, Gölge aracımıza seçiyoruz. Corel draw arayüzünün üst kısmında kalan yerde Gölge efektimizin hazır efektleri var. Bunlardan seçip hazır bir şekilde kullana biliriz. Bu hazır gölge efektlerinin üzerinden de oynama yapabilirsiniz. Bunun yerine gölge aracını seçili haldeyken gölge vereceğimiz objenin üzerine gelerek, istediğimiz yönde ve şekilde işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Corel Draw'da Gölge Efekti Önemi Nedir ?

Oldukça kısa bir yoldan gölge efektimizi vermiş olduk. Artık bulutlu ve güneş olmayan bir havada bu efekti uygulayarak gölgeniz olur. Bir resmi başka bir resmin içine entegre ettiniz ve sırıtıyorsa yapıştırın gölge efektini, Görseliniz çok mu karışık yazılarınız belirgin olsun istiyorsunuz yapıştırın gölge efektini. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi çalışmalar….

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu