Photoshop

Photoshop’da Action Oluşturmak

Photoshop’da Action Oluşturmak

Bir iş üzerinde çok yoğun olarak çalışıyoruz. Bu işin yorucu kısmı farklı fotograflara aynı boyutu girmek. Başka bir çalışmanızda hazırladığınız onlarca görselin yazı puntosu küçük girmişsiniz ve büyütmek istiyorsunuz. En çok kullandığınız işlemi ah bir kısayol atasaydım diyorsanız. Bugün makalemizde bu yapmayı öğreneceğiz. Bu kolay işlem sizi inanılmaz rahatlatacak.


Photoshop’da Action Nedir ?

Yaptığımız bir çok çalışmada aynı efektleri veya aynı işlemleri uyguluyoruz. Hem zamandan tasaruf edip hemde tekrar tekrar aynı işlemleri yapmamak adına bir Action oluşturacağız ve bütün dertlerimize şifa olacak. Özellikle çok yoğun tempo ile çalışanlarda bu işlem acayip rahatlama sağlayacaktır. Bir e-ticaret sitesi için yeni bir ürün gireceksiniz. Ancak hergün aynı şeyleri yapıyorsanız depuce et, arka kısma beyaz ver üzerine logo koy boyutunu ayarla ve kaydet. Bu işlemde sadece depuceyi siz yapacaksınız. Geri kalan bütün işlem tek tuşla yapacağız.

Photoshop’da Action Ne Gereklidir?

Şimdi Action için yapacağımız işlemler yeni sayfa açma bu sayfada yazı ekleme, yazı gölge efekti verme ve hem psd hem jpg kaydetme. Bu işlemleri action olarak alacağız. ve bundan sonra tek tuşla bunları photoshop bizim için yapacak.

Photoshop’da Action Nasıl Yapılır ?

1- Yeni bir sayfa açıyoruz. Bu kısım pek önemli değil, Photoshop arayüzünden sağ kısımda Action paneli var. Bu Action paneline tıklıyoruz. Karşımıza çıkan menüden yeni bir Action aç simgesine tıklıyoruz.

Photoshop'da Action

2- Karşımıza çıkan pencereden  ayarlarımızı yapacağız. Burada en baştaki kutucuğa Actionumuzun ismini giriyoruz. Ben Kolayol diye adlandırdım. Sizler başka bir ad koyabilirsiniz.Şimdi alttaki kutucukta set kısmı var. Bu kısım Actionlarımızı set halinde yapabiliyoruz. Bu kısmı şimdilik atlayalım. Bir Actionumuzu bir kısayol atayacağız bu Klavyeden F1’den F12  Kadar ki kısımları ataya biliyoruz. Ayrıca bu atadığımız F1 CTRL ve SHİFT artı olarak ekleyebiliyoruz. Ben sadece F2 kısayolu atadım. en alta ki kutucuğumuz ise Actionumuzun rengi çok önemli deği benim için ancak sizin için önemliyse siz renkte ataya bilirsiniz.

Photoshop'da Action

3- Bütün ayarlarımızı yaptığımızı göre açılan penceremizdeki Record kısmına başıyoruz. Şimdi sırasıyla çalışmamızı yapıyoruz. En başta bahsettiğim işlemleri yaptıktan sonra Actionumuzu bitiriyoruz. Bunun için photosohop arayüzünün sağ kısmında bulunan action menüsünden aşağıda kalan kısımda stop simgesine tıklıyoruz.

Photoshop'da Action

Artık Actionumuz hazır ve nazır şimdi geri kalan bu Actionu bir diğer deyişle kısayolu kullanmaya geldi. Bunun için Actiona atadığımız kısayol Tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Photoshop Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu