Photoshop

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermek

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermek

Afiş Çalışmamızda yazdığımız yazıya renk vermek istemiyor isek yapmamız gereken yazımızı bir resim dokusu vermektir. Bu şekilde yazımızın aurası daha yüksek olacaktır. Burada çalıştığımız afişin una uygun olması da gerekmektedir. Afiş çalışmamızda renk kodu girmek yerine resimle desteklemek ayrı bir görsel hikayedir.


Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

Yazımızın başlığından anlaşıldığı üzere resim dokusunu yazdığımız yazıya vereceğiz. Burada önemli olan Afişimizin görsel olarak bütünlüğüdür. Eğer yazımıza renk kodu verip güzel görünüyorsa, Resim dokusu vermek biraz riskli olduğundan dolayı yapmamız gereken bu riski almak. Resim dokusu ilginç duracağı gibi görsel yönü kuvvetlidir. O halde resim dokusu nasıl veririz.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Nasıl Yapılır ?

1- Type Tool ile yazımızı yazıyoruz. Ben Sitemizin ismi olan Tasarım Öğreniyorum yazdım. Yazı puntosu (Boyut) ve Fontu (Karakteri,Yazı şekli) İstediğimiz ölçüde veya yaptığımız çalışmaya uygun olacak şekilde seçiyoruz. Ben burada sitemizin logosunda bulunan fontu kullandım.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

2- Şimdi yazımıza uygulayacağımız, Resim dokusunu photoshop sürükleyip bırakıyoruz. Ben orman görselini tercih ettim. Sizler çalışmanızın konusuna göre bu görselli belirleye bilirsiniz.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

3- Type Tool İle yazdığımız yazının layerını seçiyoruz. Bu layerı photoshopun arayüzünden sağ kısımda layer menüsünden bula bilirsiniz. Seçtiğimiz layeri üzerine farenin sağ tuşuna tıklıyoruz. Açılan menüden Rasterize type seçeneğine tıklıyoruz. Yazımız artık üzerine oynamayacak bir hal aldı. Burada önemli olan artık üzerine oynayamayacağımız için yazımı doğru ve düzğün yazılmış olması gerekiyor.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

4- Photoshop arayüzünden sağ kısımda kalan yazıdan resme döndürdüğümüz layeri seçili haldayken, yanında görünen pencere şeklindeki yere ctrl basılı tutarak farenin sol kısmına tıklıyoruz. Burada resme dönüştürdüğümüz yazının seçili hale geldiğini görüyoruz.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

5- Seçili alanı oluşturduğumuza göre şimdi sıra resim dokusu vermeye geldi. Photoshop arayüzünün sağ kısımda kalan layer menüsünde  orman remini seçiyoruz. Orman remimiz seçili haldeyken ctrl+i yapıyoruz. Orman remimiz seçili haldeyken delete tuşuna basıyoruz. Resmim haline çevirdiğimiz kısımlardan hariç hepsi silinde artık resmimiz yazıya doku oldu. Bir başka yol ise orman remimizi seçtğimizde ctrl+j tuşlar isek direk yazıya orman reminin giydirilmiş hali ortaya çıkacaktır.

Photoshop Yazıya Resim Dokusu Vermenin Önemi Nedir ?

Not: Birde kısayolu var bu işlemin bundan daha kısa yazımı yazıyoruz. Yazdığımız yazıyı layer menüsünden  Rasterize type hale getiriyoruz. Ardından çalışma alanımıza resmimizi sürüklüyoruz. Resim üste yazdığımız yazı alta kalacak haldeyken orman resmi seçiyoruz. Sıra ctrl+alt+g tuşlayarak yazımıza resim dokusu vermiş olacağız.

Burada yaptığımız yazıyı ister bannerlarınız da isterseniz de broşürlerinizde veya afişlerinizde kullanabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Photoshop Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu