Corel Draw

Corel Draw’da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

Corel Draw’da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

Çalışmalarımızın bazı kısımlarında yada Bütününde siyah beyaz resim kullanmak isteriz. Çalışmamızı başka bir hava katması için, ancak resimlerimiz çok renkli olduğundan dolayı resimlerimizi siyah beyaza çevirmemiz gerekebilir. Bunun için Corel draw’da bunu nasıl yapacağımızı göstereceğim.


Corel Draw’da Resmi Siyah Beyaz Yapmanın Önemi Nedir ?

Corel draw’da resmi siyah beyaz yapacağız. Bunu diğer programlarda da yapabilirsiniz. Diğer programlardan kasıtım photoshop , illustrator ve benzerleri, ancak elinizde bu programlar yok yada bu programları açıp oradan oraya resmi süreklemek yerine yahut daha hızlı işleminizi gerçekleştirmek için corel draw’da işlemimizi gerçekleştireceğiz.

Corel Draw’da Resmi Siyah Beyaz Nasıl Yapılır ?

1- Corel Draw’ın çalışma dosyasını açıyoruz. Elimizde bir çalışma dosyamız var ise bu dosyamızı açıyoruz. Siyah beyaz yapacağımız resmi seçili hale getiriyoruz.

Corel Draw'da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

2- Siyah beyaz yapacağımız resim seçili haldeyken, Corel Draw arayüzünün üst kısmında bulunan, Biteşlemler (Bitmaps) > Mod (Mode)> İki Ton (DuoTone) ( (Ben Türkçe Corel Draw Kullandığım için Türkçesini yazdım.) Seçiyoruz. Açılan Pencereden Siyah beyaz halde getiriyor. Ancak burada önemli olan Resmin siyah beyaz tonlmasını ayarlıyoruz.

Corel Draw'da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

3- Resim siyah beyaz hale gelmiştir istediğimiz tonlamada tekrar etmiş gibi olacak ancak resminizin siyah beyaz tonlamasını ayarı yapabilmeniz önemli, yoksa Bitmaps > Mode> Grayscale yaparak direk siyah beyaz halede getirebiliriz.

Corel Draw'da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

Çalışmalarımızın bir konsept üzerinden düşünerek ihtiyacınız olabilir düşüncesiyle kaleme aldım.Umarım Yardımcı Olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu