Corel Draw

Corel Draw’da Perspektif Vermek

Corel Draw’da Perspektif Vermek

Corel Drawın yapacakları karşısında şaşıracağınızı belirtmiştim. Pixel tabanlı bir çizim programı olmamasına karşın, İçerisinde Resimlere veya vektörel çizimlere uygulayabileceğiniz efektler bulunuyor. Bunlardan biriside Perspektif açısını ayarlamamıza yarayan efektimizdir.


Corel Draw’da Perspektif Vermek Neden Önemlidir ?

Kısa, güncel ve öğretici bilgiler vermeye çalışıyorum. Burada tek aşamada öğreneceğiz işlemleri anlarsınız. Bu sayede bir bütün işi kolaylıkla yapabilirsiniz. İşinize yaracak, öğrenmenizi kolaylaştıracak şekilde sade ve kolay bir anlatım yolu izliyorum. Bir efekti anlatırken yanına başka başka işler veya efektsel uygulamalar koymamaya dikkat ediyorum. Bu sayede anlattığım tek bir içeriği kolay öğrene bilirsiniz. Burada ki amaç işlemi siz uygularken ve öğrenirken zorluk yaşamamanızdır. Hadi şu perpektif açısını nasıl verebiliriz bunu öğrenelim.

Corel Draw’da Perspektif  Nasıl Verilir ?

1- Corel Draw’da yeni sayfa açıyoruz ( Kısayol Ctrl+ N) veya var olan çalışmaya da devam ediyoruz. Açtığımız çalışmamıza perspektif vereceğimiz resmi veya vektörel çizimi sürükleyip bırakıyoruz.

Corel Draw'da Perspektif Vermek

2- Şimdi yapmamız gereken efektimiz açıp perspektif açımızı vermemiz gerekiyor. Bunun için Corel Draw arayüzünün üst kısmında bulunan Efektler > Perspektif ekle (Effects>Add Perspective) tıklıyoruz. Bu işlemi yaparken perspektif vereceğimiz objemiz seçili halde olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ardından Perspektif açısı için objemizin dört kenarında noktalar çıkıyor bu noktalara çekiştirerek görmek istediğimiz acıyı veriyoruz.

Corel Draw'da Perspektif Vermek

Bu işlemi Tasarım ön izlemesi olarak belki iş yaptığınız kişilere atabilirsiniz. Burada önemli olan yaptığınız çalışmanın vurgulanmasıdır. Umarım Yardımcı Olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Corel Draw Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu