Photoshop

Photoshop’da Perspektif Açı ile Gölge Oluşturmak

Photoshop’da Perspektif Açı ile Gölge Oluşturmak

Photoshop’da Perpektif açıdan bize doğru vuran bir gölge oluşturacağız. Yanına, altına veya Logonun , çizimin altına sağın soluna değil. Burada Logomuzun güneşin önündeymiş ve gölge bize doğru oluşmuş hissi uyandıracak bir çalışma yapacağız.


Photoshop’da Perspektif Açı ile Gölge Nasıl Oluşturulur ?

Yeni bir sayfa açarak başlıyoruz. Burada yapacağımız işlem kolay ve bir çok işlemimize uygulayabiliriz.

1- Yeni sayfa açıyoruz. Kısayol Ctrl+N veya Photoshop arayüzünden Üst kısmından New diyerek açıyoruz. Burada çalışma  alanımıza istediğimiz değerleri girebiliriz.Logomuzu açtığımız sayfamıza atıyoruz.

Photoshop'da Perspektif Açı ile Gölge

2- Şimdi logomuzun bir kopyasını almamız gerekecek. Bunun için bir kaç yöntem var. Birincisi Hiç uğraşmadan logomuzun layeri seçili haldeyken Ctrl+J tuşlayıp kopyamızı alabiliriz. Bir diğer yol ise Ctrl+C ardından Ctrl+V diyerek kopyalıya biliriz.

Photoshop'da Perspektif Açı ile Gölge

3- Logomuzu Kopyaladık şimdi sırada logomuzun kopyasını logomuzla  aynı hizada aşağıya alarak ters çevireceğiz. Bunun için yapmamız gereken işlem sırasıyla Photosop arayüzünden üst kısımında Edit > Transform > Flip vertical Diyerek ters çevirmiş oluruz. Bunun birde kısayolu var. Ctrl+T tuşlayıp farenin sağ tuşuna tıklıyoruz. Çıkan menüden Flip verticali seçiyoruz. Artık ters çevrilmiş bir logomuzun kopyası elimizde var.

Photoshop'da Perspektif Açı ile Gölge

4- Sıra kopyalayıp ters çevirdiğimiz logomuza perspektif vermeye geldi. Burada dikkat edeceğimiz husus gölgemiz perspektif derinliği ne kadar olacağı, buna siz karar vereceksiniz. Bu perspektifi vermek için sırasıyla photoshop arayüzünün üst kısmından Edit> Transform > Skew tıklıyoruz. Logomonuzun etrafını saran bir çerçeve ortaya çıkacak. bu çerçevenin bize doğru sağ ve sol kısımlarını yine sağa ve sola doğru çekiştiriyoruz. Bu sayede logomuzun gölgesi perspektif kazanmış olacak.

Photoshop'da Perspektif Açı ile Gölge

5- Ters çevirdiğimiz logomuza perspektif verdiğimize göre sıra gölgemizin opacty‘sini ayarlamaya geldi. Bunun için Photoshop arayüzünde sağ kısımda layer menüsünde opacty seçeneği var. Bu seçeneği eğer %20 veya %10‘na çekersek. Müthiş bir gölge efekti ile karşı karşıya kalıyoruz.

Photoshop'da Perspektif Açı ile Gölge

Bu görsellimizi kuvvetlendiren efektimizi istediğimiz bunun çalışmalarımıza uygulayabiliriz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Photoshop Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu