İllustrator

Illustrator’da Sütun Grafiği Yapmak

Illustrator’da Sütun Grafiği Yapmak

İllustrator’da Sütun grafikleri yapmayı öğreneceğiz. Kolay bir şekilde yapacağız bu işlemi, Burada önemli olan Blend Tool kullanımı ve iş yerimiz yahut iş ortaklarımızı sunacağımız raporlar için sütün grafikleri yapmayı öğreneceğiz.


Illustrator’da Sütun Grafiği İçin Hazırlık

İlk yapmamız gereken raporda kullanacağımız verileri çıkartmak ve bu veriler için oluşan rakamlara göre sütunları ayarlamak.

Illustrator’da Sütun Grafiği Nasıl Yapılır ?

1- Rectangle Tool İle dikdörtgen çiziyoruz. Daha sonra bunu ctrl+c ve ctrl+f kopyalıyoruz. Kopyaladığımız diğer dikdörtgenin boyutunu yukarıdan aşağıya küçültüyoruz.Illustrator'da Sütun Grafiği Nasıl Yapılır ?

2- İllustrator arayüzünde sağ tarafta araçlar(tool) bölümünde Blend Tool ile ikisine tıklıyoruz açılan sayfada kaç adet sütun oluşmasını istiyorsak giriyoruz. ben 3 tane olmasını istedim, toplamda 5 adet sütunumuz olacaktır. Burada sütunların boyutu otomatik olarak eşit seviyede küçülecektir. Bu kısımda siz verilerinize göre istediğiniz kadar sütun ekleye bilirsiniz.Illustrator'da Sütun Grafiği Nasıl Yapılır ?Illustrator'da Sütun Grafiği Nasıl Yapılır ?

3- Şimdi sıra 3 boyut özelliği vermeye geldi. Burada yapacağımız işlem illustrator arayüzünden üst kısmında effect bölümün altında 3D>Exturude>Bevel Tıklıyoruz. Açılan menü kısmında istediğimiz özelliği veriyoruz. burada preview tuşuna tıklayarak anında verdiğimiz değerlerin karşılığını göre biliriz.

Illustrator'da Sütun Grafiği Nasıl Yapılır ?

Sütun grafimiz hazır bundan sonrası yazıları eklemek olacaktır. Görsellimizi kuvvetlendirmek için birde arka plan koyduk mu müthiş… Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Illustrator Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu