İllustrator

İllustrator da Nesneleri Hizalama

İllustrator da Nesneleri Hizalama

Çalışmalarımızda en çok dikkat ettiğimiz belkide düzenli olmasıdır. Nesnelerimizi bir birlerine ortalamak veya Yaz ıyı Nesneye ortalamak yahut sağ veya sola hizalamalar yapabiliriz.


İllustrator da Nesneleri Hizalama Önemi Nedir ?

Nesneleri Aling sekmesinden bir birlerine hizalamayı öğreneceğiz. Burada önemli olan kısım Seçili Alana Göre, Seçilen Nesneye Göre, Sayfaya Göre Hangilerini seçersek eğer nasıl bir sonuç alacağımızı yahut neyi seçmemiz gerektiğini göstereceğim.

İllustrator da Nesneleri Hizalama Nasıl Yapılır ?

1- İki ayrı nesneyi tutuk ve bir birlerine ortalayacağız . Bunu yapmak için aling sekmesini açıyoruz. Üste Görünen Horizitan aling center seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede sayfa veya her hangi bir nesneyi referans almadan ikisini de bir birine ortalıyor. Burada önemli olan ve dikkat etmemiz gereken yer align sekmesinde aling top kısmı var orada Aling to selection olması gerekiyor.

İllustrator da Nesneleri Hizalama Önemi Nedir ?

2- İki ayrı nesneyi tekrar tutuk ve bu sefer bunları sag tarafa hizalıyacağız. Bunu yapmak için Aling sekmesinde üste görünen Horizitan aling right seçeneğine tıklıyoruz. Ancak Burda dikkat etmemiz gereken şey  kare şeklimiz olduğu yerde durur haldeyken elips şeklimiz karenin sağına hizalanması gerekiyor. Bunun için aling sekmesinden sağ alt yönünde aling top kısmında aling to key object kısmını seçiyoruz.

İllustrator da Nesneleri Hizalama Önemi Nedir ?

3- Seçtiğimiz herhangi bir obje nesneyi sayfamıza ortalamamız gerekiyor. Bunun için yapmamız gereken Aling sekmesinde aling top kısmın da aling to artboard kısmını seçiyoruz. Bu kısmı seçtikten sonra nesneyi nereye hizalamak istiyorsak  sağ tarafa hizalamak istiyorsak aling sekmesinden Horizitan aling right tıklıyoruz.

İllustrator da Nesneleri Hizalama Önemi Nedir ?

Illustrator Nesneleri hizalamak artık sizin için çok kolay. Umarım yardımcı olmuşumdur. Esenlikler, İyi Çalışmalar…

Bu yazıda kullanmış olduğum Adobe Illustrator Programını ”  buradan  ” ücretsiz 30 günlük deneme sürümünü indire bilir yada Full sürümünü satın alabilirsiniz.


Mustafa TOKATLI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu